Gültekin Eğitim ve Danışmanlık

LGS 2018-2019

LGS 2018-2019

Değerli veliler ve Sevgili öğrenciler, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılı, Liselere giriş sınavını (LGS) 1 Haziran Cumartesi günü itibariyle tamamlamış bulunmaktayız. Sınava giren tüm öğrencilerimizi vermiş oldukları emek ve özverili çalışmalarından ötürü öncelikle tebrik eder, eğitim hayatlarının ileriki bölümlerinde kendilerine başarılar dileriz.

Toplam 90 sorunun sorulduğu sınavda,( Sözel bölüm: 20 Türkçe, 10 İnkılap Tarihi, 10 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve 10 İngilizce, Sayısal Bölüm: 20 Matematik ve 20 Fen Bilimleri), bir önceki yılda olduğu gibi sözel bölüm sorularının öğrenciler tarafından zorlanmadan yanıtlanabilen sorulardan oluştuğunu söyleyebiliriz. Sözel Bölüm içinde, özellikle puan katsayısı yüksek Türkçe testini hatasız ya da 1 yanlış veya 1 boş şeklinde yapabilmiş olmak iyi bir sonuç olarak düşünülebilir. Birçok öğrencinin sosyal bilgiler, din kültürü ve İngilizce testi sorularının tamamını doğruya yakın yanıtladıklarını görmekteyiz.

Sayısal bölümde Fen Bilimleri testi 2 soru dışında ( Sorulardan biri tartışmalı olmak üzere) zorluk derecesi açısından kolay ve orta düzey diyebileceğimiz sorulardan oluşuyor. Fen Bilimleri testi için 17 ve üzeri netlerin iyi sonuçlar olduğunu düşünüyoruz. Sınavın, geçen sene olduğu gibi bu sene de belirleyici bölümü matematik testi oldu. Ancak soruların bir önceki  seneye göre, dil açısından daha anlaşılabilir olması ve sene içinde açıklanan örnek sorular ile paralellik göstermesi bu sene öğrencilerin geçen seneye kıyasla matematik testinde daha başarılı olmalarına neden oldu. Geçen sene 12-16 net aralığı iyi bir sonuç sayılırken, bu sene, bu aralığın matematik testi için 15-20 net aralığına kadar çıkabileceğini düşünüyoruz.

Üst düzey okullar olarak nitelendirdiğimiz Robert Kolej, İstanbul Lisesi, Kabataş Lisesi, Cağaloğlu Anadolu Lisesi, Galatasaray Lisesi, Üsküdar Amerikan Koleji ,Alman Lisesi, Atatürk Fen lisesi ve dengi okulların bu sene tüm sınav için en fazla 3 yanlış ile kayıt kapatacağı kanısındayız. İkinci aşamada Avusturya Lisesi, Saint Joseph Fransız Lisesi, Kadıköy Anadolu Lisesi, Haydarpaşa Anadolu Lisesi ve dengi okulların toplamda 82-86 net aralığında kayıt alacağını düşünmekteyiz. Kısaca, geçen seneye kıyasla bu sene taban puanlarda 20-25 puan kadar bir artış bekliyoruz. Bu durumun oluşumuna, yukarıda belirttiğimiz üzere, en büyük etken matematik sorularının beklenildiği gibi çıkması olacaktır.

Genel olarak baktığımız da  2019 LGS her öğrencinin belli bir çalışma disiplini ile hazırlanarak  hedeflerine ulaşabileceği bir sınav olarak karşımıza çıkıyor. Matematik sınavın en önemli bölümü olmakla birlikte, yeni nesil matematik sorularının öğrencileri oldukça zorladığını görmekteyiz,  sayısal muhakemeye dayanan ve aynı anda birden fazla matematik kazanımını birlikte içeren bu soruları zamana karşı arka arkaya doğru bir şekilde yanıtlamanın kolay olmadığının altını çizmemiz gerekir. Ancak bu aşamada eğitmenlerin ve tabi ki okulların, bu yeni tarz sorular için artık çok daha fazla tecrübeli olduğunu söyleyebiliriz. Bu  durum  ileriki senelerde sınava girecek öğrenciler açısından kesinlikle olumlu bir gelişme olarak düşünülebilir.

Sınavın ana eksenin matematik olması, sayısal kabiliyeti yüksek öğrenciler için kesinlikle bir avantaj olacaktır. Ancak düzenli ve etkin bir çalışma ile her öğrencinin bu sınavda bir şansı olduğunu düşünüyoruz. Burada asıl önemli olan öğrencinin motivasyonun ve kendine olan güveninin daima yüksek tutulması, anlamadığı konu ve soruları rahatça sorabileceği ve kendini güvende hissedebileceği bir ortamda sınava hazırlanabilmesi, mutlaka geriye dönük bol tekrar içeren disiplinli ve verimli bir çalışma sistemi ile ilerlemesi olacaktır.

LGS ye hazırlanma sürecinin her şeyden önce uzun soluklu bir maraton olduğu unutulmamalıdır. Veliler ve eğitmenler öğrencilere karşı sabırlı olmalı, öğrencilerin şevkini kıracak ya da morallerini düşürecek davranışlardan mutlaka sakınmalıdırlar. Sınav olgusunun ev ortamı içine ya da aile ile birlikte geçirilen özel zamanların arasına karışmamasına özen gösterilmelidir. Etrafımızda gördüğümüz veya başarı hikayelerini duyduğumuz öğrencilerin, bir sene boyunca bu sınav için, geceli gündüzlü çalıştıklarını, hemen hemen piyasadaki tüm adı bilinen yayınevlerinin soru bankası ve deneme setlerini çözdüklerini bilmemiz gerekir. Küçük yaşlarda gösterilen böylesi bir çaba ve gayretin arkasında çok ciddi bir özgüven, istek ve destek olduğunu özellikle belirtmeliyiz.

2019-2020 eğitim öğretim yılında sınava girecek tüm öğrencilerimize güzel bir yaz tatili diler, önlerindeki bu zorlu süreçte, onlar için bütün gücümüz ve iyi niyetimizle elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağımızı söylemek isterim. 


Sevgiler
M. Özgür Gültekin